म्याग्दीका तिन स्थानीय तहमा अस्पताल शिलान्यास प्रभावित

विकल्प न्यूज/बेनी
मंसिर १५ गते ।


आज गर्ने भनिएको अस्पताल शिलान्यास कार्यक्रम म्याग्दीका तिन स्थानीय तहमा प्रभावित भएको छ । धौलागिरी र रघुगंगामा जग्गा विवाद र अन्नपूर्णमा जग्गाको लालपूर्जा नभएकाले शिलान्यास कार्यक्रम हुन नसकेको गाउँपालिकाहरुले जनाएका छन् ।

धौलागिरि र रघुगंगा गाउँपालिकामा अस्पताल बनाउनका लागि स्थान छनौंट गर्न नसक्दा १५ शैयाको अस्पताल शिलान्यास कार्यक्रम प्रभावित भएको हो ।

सरकारले आज एकसाथ तिनसय ९६ स्थानीय तहहरुमा अस्पताल शिलान्यास गर्दैछ । आधारभूत स्वास्थ्य सेवामा सबैको पहुँच पु¥याउने उद्देश्यले संघीय सरकारले प्रत्येक स्थानीय तहमा १५ शैयाको अस्पताल बनाउन लागेको हो ।
रघुगंगा गाउँपालिका वडा नम्बर १ बेगमा र धौलागिरिको गाउँपालिका ७ ताकममा १५ शैयाको अस्पताल बनाउन संघीय सरकारले निर्णय गरेको थियो ।

गाउँकार्यपालिकाको वैठकले बेगमा भन्दा पालिका केन्द्रमा उपयुक्त हुनेभएकाले मौवाफाँटमा बनाउने निर्णय गरे सँगै विवाद सुरु भएको प्रमुख प्रशासकीय अधिकृत अमृत सुवेदीले बताउनुभयो । सवैको छलफल र सुझाव अनुसार कार्यपालिकाको वैठकले पालिका केन्द्रमा अस्पताल बनाउन सिफारिस गरिएको उहाँले बताउनुभयो ।

गाउँपालिका केन्द्र मौवाफाँटमा अस्पताल बनाउने निर्णय गरे सँगै बेगबासीले विरोध जनाएपछि फेरी बेगमा नै बनाउन सिफारिस ग¥यो । बेगमा बनाउने सिफारिसको मौवाफाँटवासीले विरोध गरेपछि कुन स्थानमा बनाउने भन्ने गाउँपालिकाले निर्णय गर्न नसक्दा आज भनिएको शिलान्यास कार्यक्रम स्थगित गरिएको प्रमुख प्रशासकीय अधिकृत सुवेदीले बताउनुभयो । बेगवासीहरुले अस्पताल बनाउन जग्गाको समेत व्यवस्थापन गरिसकेका छन् ।

यता धौलागिरि गाउँपालिकाले ताकममा रहेको स्वाथ्य चौकीलाई स्तरउन्नती गरेर अस्पताल बनाउन लागेको हो । तर गाउँपालिका केन्द्र मुनामा राख्ने समयमा गाउँसभाले भविष्यमा बन्ने अस्पताल धारापानीमा बनाउने निर्णय गरेकाले सो निर्णय कार्यान्वयन हुनुपर्ने भन्दै धारापानीवासीहरुले विरोध गरेका छन् । धारापानीमा अस्पताल बनाउनुपर्ने भन्दै धरापानीवासीहरुले आज आन्दोलन समेत गरेका छन् ।

 अन्नपूर्ण गाउँपालिकाले वडा नम्बर १ दोबामा अस्पताल बनाउने भएको छ । अस्पतालको नाममा जग्गा प्राप्त भइनसकेकाले आज गर्ने भनिएको शिलान्यास कार्यक्रम स्थगित हुन पुगेको प्रमुख प्रशासकीय अधिकृत नविन सुवेदीले बताउनुभयो । जग्गाको लालपुर्जा प्राप्त भएपछि अस्पताल शिलान्यास गरिने उहाँले बताउनुभयो ।